Motoryzacja

Co zrobić aby pióra wycieraczek działały dłużej?

Co zrobić aby pióra wycieraczek działały dłużej

Wycieraczki nie są najdroższą częścią Twojego samochodu, ale wiesz co? Nie ma usprawiedliwienia, by pozwolić im się zestarzeć przed czasem i wydawać niepotrzebne pieniądze. Czy nie byłoby lepiej po prostu pomyśleć o utrzymaniu dotychczasowych wycieraczek na dłużej? Teraz możesz za pomocą odrobiny naszych porad ekspertów…

Sezonowa pielęgnacja wycieraczek

Części samochodowe są bardziej podatne na pękanie podczas ekstremalnych upałów lub chłodów. Wycieraczki nie są wyjątkiem. Pęknięcia i uszkodzenia spowodowane brakiem odpowiedniej pielęgnacji mogą prowadzić do wczesnej wymiany. Pamiętaj o następujących kwestiach:

Upalne lato — promieniowanie UV i ciepło mogą powodować, że wycieraczki stają się kruche i pękają. Zapomnienie o nich i brak pielęgnacji sprawi, że twoje wycieraczki mogą zacząć mazać.

Mroźne zimy — nagromadzony lód może wyrywać duże kawałki gumy z delikatnych piór wycieraczek. Upewnij się przed włączeniem wycieraczek, że na szybie nie został nagromadzony lód. Oczyść dokładnie powierzchnie szyby, aby umożliwić poprawną prace wycieraczką. Nie polegaj jedynie na płynie do spryskiwaczy.

Wskazówki, jak zwiększyć trwałość wycieraczek

Skorzystaj z poniższych wskazówek, aby uzyskać dodatkowe miesiące, a nawet lata użytkowania piór wycieraczek. Pamiętaj, że nawet jeśli wydaje Ci się, że guma jest dość wytrzymała, to po degradacji miękkiej krawędzi ostrza nie będzie ona poprawnie działać.

Podnoś pióra wycieraczek, gdy pada śnieg – w przeciwnym razie zimna mieszanka śniegu topniejącego w wodzie może przedostać się wokół piór wycieraczek i przymrozić gumę do szyby cienką warstwą lodu. Następnie, gdy włączysz system, zobaczysz, że gumowa krawędź, która wykonuje całą ciężką pracę, po prostu się odrywa.

Podczas zdrapywania lodu pozostaw swoje ostrza uniesione – ponieważ rogi skrobaka mogą zaczepić ostrza i uszkodzić prowadzącą krawędź gumową, która wyciera szyby. Nawet najmniejsze rysy mogą uniemożliwić im prawidłowe działanie i pozostawić smugi na szybach.

Nie używaj wycieraczek do usuwania lodu – małe, ostre fragmenty lodu mogą dość szybko wyrwać kawałki wycieraczek. Chroń swoje ostrza, aby przy minimalnym zamieszaniu usunąć wszystkie kawałki lodu ze szkła.

Regularnie czyść pióra – używając płynu do spryskiwaczy, aby usunąć cały brud i zanieczyszczenia. Cząsteczki mogą przywierać do ostrzy i powodować ich degradację, jednocześnie rysując powierzchnię przedniej szyby.

Zaparkuj samochód w cieniu – pamiętasz, jak wspomnieliśmy, że upał i światło UV mogą wysuszyć pióra latem? Cóż, jednym ze sposobów, aby utrzymać je w chłodzie i przedłużyć żywotność, jest umieszczenie samochodu w chłodniejszym. Na przykład w ciemniejszym miejscu parkingowym, aby światło nie wypalało elastyczności gumy, wysuszało ją i powodowało jej kruchość.

Nie używaj wycieraczek na sucho – nawet jeśli szyba na przedniej szybie wydaje się mieć gładką, pozbawioną tarcia powierzchnię, nie daj się zwieść. W rzeczywistości jest pokryty małymi wybojami i rowkami, które uszkodzą pióra wycieraczek, jeśli nie ma dodatkowego smarowania. Używanie ostrzy bez odrobiny wody spowoduje skrzeczenie o wysokim tonie. Co wskazuje na to, że guma szybko się ściera w wyniku tarcia.

Wytrzyj przednią szybę – w taki sam sposób, w jaki korzystne jest utrzymywanie piór w stanie wolnym od brudu, warto rozważyć również utrzymywanie szyby w czystości, ponieważ może to również wpłynąć na jakość piór i porysować szybę. Podczas gdy ujdzie ci na sucho używanie wycieraczek i płynu do spryskiwaczy do usuwania drobnych cząstek. Większe rzeczy, takie jak igły sosnowe, liście oraz kawałki papieru i piasku, będą musiały zostać usunięte ręcznie.

Domowa regeneracja piór wycieraczek – przywracając krawędź gum za pomocą papieru ściernego. Przełóż ostrze 8 do 12 razy przez arkusz papieru ściernego. Następnie przetestuj je na przedniej szybie, polewając je odrobiną wody i sprawdzając, czy płynnie przesuwają się po powierzchni. Używaj tego sposobu tylko na bardzo zużytych wycieraczkach w konieczności.

Zasłoń przednią szybę – nigdy nie będziesz w stanie oczyścić przedniej szyby z brudu i pyłu, ale zakrycie jej w nocy lub przejechanie całej odległości i umieszczenie samochodu w garażu w nocy sprawi, że szyba będzie względnie wolna od cząstek. Ponownie oznacza to, że nie ma piasku, który mógłby uszkodzić pióra lub powierzchnię ekranu podczas uruchamiania wycieraczek.

Utrzymuj uzupełnianie poziomu płynu do spryskiwaczy – co się stanie, jeśli podczas wiosennego lub jesiennego dnia zostaniesz spryskany błotem na przednią szybę i uderzysz w wycieraczki, ale płyn do spryskiwaczy się skończył? Możesz sobie wyobrazić szkody, jakie cały ten bałagan wyrządzi twoim ostrzom. Posiadanie wystarczającej ilości płynu do wycieraczek to nie tylko dbanie o ostrza.

I w końcu…
Pióra wycieraczek są naprawdę ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *