Pióra wycieraczek

Dlaczego wycieraczki samochodowe mają różną długość

Dlaczego wycieraczki samochodowe mają różną długość

Od czego zacząć poszukiwania wycieraczek samochodowych? Przede wszystkim od dobrania odpowiedniej długości piór wycieraczek. Oferta jest bardzo szeroka i na pewno każdy kierowca znajdzie model odpowiedni dla swojego auta. Ale czy oba pióra wycieraczek są takiej samej długości? Jak dobrać te odpowiednie?

Pióra wycieraczek różnią się od siebie długością

W zależności od modelu i rocznika samochodu prezentowane są odmienne mocowania i długości piór wycieraczek. Dlatego konieczna jest znajomość rozmiaru pióra wycieraczki zgodnie z konkretnym modelem. Wycieraczki są podzielone na lewe i prawe, a ich wymiar zazwyczaj się różni. Krótsze pióro umieszczone jest od strony pasażera. Dłuższe pióro znajduje się przeważnie po stronie kierowcy. Dlaczego? Wynika to między innymi z geometrii szyby. Przykładowo w Opel Zafira B lewa wycieraczka ma długość 700 mm, a prawa 550 mm.

Może się zdarzyć, że nie mamy pojęcia jakiej długości są wycieraczki w naszym modelu auta. Wówczas najlepszym pomysłem jest udanie się lub zadzwonienie do sklepu specjalistycznego i zapytanie o nie sprzedawcy. W ten sposób unikniemy niechcianych zwrotów oraz zyskamy rzetelne informacje.

Długość piór wycieraczek – od czego zależy?

W niektórych pojazdach pióra wycieraczek są tej samej długości. Zależy to przede wszystkim od rodzaju i modelu samochodu. Przykładowo, wycieraczki Iveco Daily mają taką samą długość, odpowiednio po 625 mm każda. Większość aut może mieć subtelne różnice między lewą i prawą wycieraczką. W takim wypadku wycieraczki o takim samym rozmiarze również mogą pasować. Bardzo często uzależnione jest to od producenta. Dobrym przykładem może być Opel Astra J. Dla tego modelu wycieraczki marki Bosch prezentują zazwyczaj różną długość obu piór, natomiast marka Valeo oferuje pióra o tej samej długości. Nie oznacza to, że są one niewłaściwe, wręcz przeciwnie. Pasują one równie dobrze.

Różnice między wycieraczkami od strony kierowcy i pasażera

Wycieraczki przedniej szyby są odpowiedzialne za jej wyczyszczenie. Ich głównym celem jest zapewnienie kierowcy wyraźnego obrazu wszelkich sytuacji drogowych oraz otaczającego go ruchu. Dlatego często wycieraczka od strony kierowcy jest dłuższa. Przesuwając się usuwają deszcz, śnieg, lód, brud i inne zanieczyszczenia. W ten sposób jezdnia i jej elementy są wystarczająco zauważalne. Wycieraczka po stronie pasażera pełni podobną funkcję – oczyszcza szybę i w ten sposób pozwala dostrzec nagłe incydenty jak zwierzynę na poboczu. Dzięki temu pasażer może w porę zareagować i ostrzec kierowcę. Prawe pióro wycieraczki jest z reguły krótsze, ponieważ nie musi ono zapewnić tak dobrej widoczności jak kierowcy.

Polepszenie widoczności przedniej szyby

Lepszą widoczność uzyskuje się dzięki przesunięciu mocowań ramion wycieraczek. Kiedy patrzymy na przednią szybę widzimy, że oba mocowania są umieszczone dalej w lewo, a wycieraczka po stronie pasażera znajduje się blisko środka przedniej szyby. Gdy wycieraczki są włączone przesuwają się w górę, a następnie zatrzymują się i cofają, gdy osiągną pozycję tuż za pionem. Pióro wycieraczki po stronie kierowcy jest na tyle długie, że nie dotyka górnej listwy oraz krawędzi przedniej szyby. Natomiast te po stronie pasażera zbliża się do niej tak, aby wyczyścić większość obszaru.

Planujesz wymienić pióra wycieraczek? Upewnij się, że używasz tego samego rozmiaru, jaki został wskazany przez producenta samochodu. Bardzo pomocna będzie wyszukiwarka wycieraczek, a w razie potrzeby zapraszamy do kontaktu.

Jedna odpowiedź do “Dlaczego wycieraczki samochodowe mają różną długość

  1. Piotr pisze:

    Ja mam teraz bardzo dobre wycieraczkki od oximo 🙂 Nie narzekam kompletnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *