Motoryzacja

Silikonowe pióra wycieraczek – zalety i wady

silikonowe piora wycieraczek

Czy wycieraczki silikonowe są lepsze od swoich tradycyjnych odpowiedników? Cieszą się one coraz większą popularnością głównie ze względu na ich przewagę wytrzymałościową nad wycieraczkami gumowymi. Czym jeszcze wyróżnia się ten typ wycieraczek? Poznaj wady i zalety wycieraczek silikonowych.

Zalety wycieraczek silikonowych

Możemy wyróżnić trzy podstawowe zalety wycieraczek silikonowych:

  • trwałość – główną zaletą silikonowych piór wycieraczek jest to, że mogą wytrzymać 2-3 razy dłużej niż tradycyjne gumy, szczególnie w trudnych warunkach pracy,
  • wydajność – mieszanka polimerów silikonowych w gumie wycieraczki dają przewagę wydajności w szerszym zakresie temperatur i warunków niż konwencjonalne gumowe pióra wycieraczek,
  • ochrona – silikonowe wycieraczki podczas pracy pozostawiają cienką powłokę hydrofobową, która pomaga oczyścić przednią szybę z wody także przy dużych prędkościach.

Oprócz tego wycieraczki silikonowe ze względu na swoje właściwości sprawdzą się w ekstremalnych regionach pogodowych i klimatycznych. Silikon może wytrzymać o wiele więcej obciążeń niż guma konwencjonalna.

Jak długo wytrzymują silikonowe pióra wycieraczek?

Standardowe gumowe pióra zwykle używane są przez okres od 6 miesięcy do max 1 roku, zwłaszcza w obszarach, gdzie co roku temperatura znacznie się zmienia, a wycieraczki należy regularnie wymieniać. W porównaniu do gumy silikon jest trwalszy, odporny na wysokie temperatury i wilgoć. Może zapewnić nawet dwukrotnie dłuższą żywotność wycieraczki. Silikonowe pióra wytrzymują od 12 do nawet 18 miesięcy.

Rodzaje silikonowych piór wycieraczek

Istnieją trzy główne typy wycieraczek silikonowych (bardzo podobne do piór gumowych):

Wycieraczki silikonowe konwencjonalne

Nazywane są również wycieraczkami ramowymi. Mają konstrukcję stalowej ramy z trzema lub czterema pazurami pióra. Są bardziej wydajne w obsłudze zabłoconej przedniej szyby. Idealnie nadają się do pojazdów terenowych (ze względu na regularne narażenie na ciężkie zabrudzenia, które podczas deszczu zamieniają się w błoto). Pomimo staromodnego stylu konwencjonalne ostrza do dziś pozostają popularne. powszechnie używane przez większość producentów samochodów w swoich standardowych modelach.

Wycieraczki silikonowe płaskie

Bezszkieletowe pióra płaskie, w przeciwieństwie do tradycyjnych wycieraczek wspornikowych, wykonane są ze sztywnej gumy silikonowej. Ponieważ nie mają metalowych pazurów pióra są bardziej elastyczne i łatwo przylegają do krzywizny przedniej szyby, dzięki czemu są bardziej wydajne. Wycieraczki płaskie radzą sobie dobrze w każdych warunkach pogodowych, nawet w czasie śniegu w zimie.

Wycieraczki typu bezszkieletowego pojawiły się na początku XXI wieku i zostały po raz pierwszy wprowadzone do samochodów luksusowych. Od tego czasu luksusowe marki i większość producentów samochodów z wyższej półki używa właśnie takich wycieraczek w swoich modelach. Pionierem we wprowadzeniu takiego typu wycieraczek na rynek jest marka Bosch, a cała oferta tego producenta jest dostępna w naszym sklepie.

Wycieraczki silikonowe hybrydowe

Hybrydowe wycieraczki łączą w sobie to, co najlepsze: metalowe wsporniki (aby zapewnić solidniejsze wsparcie) oraz aerodynamiczną osłonę (zapewnia dodatkową warstwę ochrony podczas złych warunków pogodowych i przed zanieczyszczeniami drogowymi podczas codziennej jazdy). Na ogół są one droższe w porównaniu z innymi typami. Podobnie jak pióra płaskie, wycieraczki hybrydowe są powszechne w samochodach luksusowych i lepszych modelach.

Wady wycieraczek silikonowych

Ze względu na materiał wykonania piór silikonowych są one nieco droższe niż pióra gumowe. Wysokiej jakości materiał użyty w silikonie sprawia, że jest on po prostu bardziej kosztowny niż ten konwencjonalny. Równolegle z trochę wyższą ceną pojawia się także problem mniejszego wyboru. Na rynku widzimy zdecydowaną przewagę piór gumowych, co wpływa na wybór tych bardziej dostępnych.

Pomimo ograniczeń wycieraczki silikonowe wygrywają przewagą zalet, przez co skradły serca wielu miłośnikom motoryzacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o producencie takiego rodzaju wycieraczek >przejdź do artykułu o marce Bosch<.

Jedna odpowiedź do “Silikonowe pióra wycieraczek – zalety i wady

  1. Hilar pisze:

    Są świetne, to prawda. Tańszą alternatywą mogą być na pewno Oximo z tego co widać po opinii kierowców

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *