Pióra wycieraczek

Nowe przepisy drogowe od czerwca 2021

Nowe przepisy drogowe czerwiec 2021

Zmiany w ruchu drogowym od 1 czerwca 2021. Nowe przepisy dotkną wszystkich uczestników ruchu drogowego, kierowców, pieszych i rowerzystów. Sprawdzamy co zmienia się w przepisach i za co możemy zostać ukarani mandatem.

1. Prędkość w terenie zabudowanym

Nowe przepisy ruchu drogowego wchodzące 1 czerwca 2021 roku ujednolicają prędkość maksymalnie dopuszczaną w terenie zabudowanym. Dotychczas obowiązywały dwie prędkości maksymalnie w zależności od godziny, w godzinach 5:00-23:00 mogliśmy się poruszać z prędkością 50 km/h. A w godzinach 23:00-5:00 prędkość maksymalna była ustalona na 60 km/h. Po zmianach będziemy mogli jechać maksymalnie 50 km/h przez całą dobę

Zmiany są uzasadnione badaniami, pokazującymi, że ryzyko śmierci osoby potrąconej przez samochód jadący z prędkością 60 km/h jest aż o 10% wyższe niż potracenie przy 50 km/h. Co więcej droga hamowania jest znacznie krótsza wraz z niższą prędkością. Bardzo ważne jest wprowadzenie ograniczeń zmniejszających liczbę ofiar gdyż aktualnie wskaźnik liczby ofiar do przejechanych kilometrów w Polsce jest najwyższy w całej Unii Europejskiej.

Po przekroczeniu maksymalnej prędkości w terenie zabudowanym, możemy zostać ukarani mandatem zgodnie ze standardowymi widełkami z kodeksu ruchu drogowego :

Mandat za prędkość – wysokość, punkty karne

 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości do 10 km/h – mandat w wysokości 50 zł.
 • 11 do 20 km/h – mandat od 50 do 100 zł i 2 pkt karne.
 • 21 do 30 km/h – mandat od 100 do 200 zł i 4 pkt karne.
 • 31 do 40 km/h – mandat od 200 do 300 zł i 6 pkt karnych.
 • 41 do 50 km/h – mandat od 300 do 400 zł i 8 pkt karnych.
 • 51 km/h – mandat od 400 do 500 zł i 10 pkt karnych, w niektórych przypadkach – zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące (obszar zabudowany).

2. Jazda na zderzaku – nowe przepisy

Zmiany regulują ,,jazdę na zderzaku. Dotychczas takie zachowanie było dopuszczalne według przepisów prawa, jednakże stwarzało one duże niebezpieczeństwo na drodze. Szczególnie na drogach szybkiego ruchu i autostradach. Taka jazda uniemożliwiała odpowiednio szybką reakcje na nagłe hamowanie. Co jest najczęstszym powodem karamboli i wypadków na drogach dopuszczających prędkość powyżej 100 km/h.

Po zmianach będzie trzeba zachować odpowiednią odległość określoną w przepisach, wynoszącą połowę wartości prędkości zamienionej na metry ( Przy jeździe z prędkością 140 km/h będzie trzeba zachować odległość 70m, przy prędkości 100 km/h 50m). Warto zaznaczyć, ze ten przepis nie dotyczy kierowcy przy wykonywaniu manewru wyprzedzania.

Wiele kierowców zastanawia się w jaki sposób Policja będzie egzekwować ten przepis. Dowiedzieliśmy się, że policjanci będą korzystać z wideo-rejestratorów oraz ręcznych mierników prędkości z funkcją mierzenia odległości. Dodatkowo odległość będzie mogła zostać zmierzona ,,na oko”.

Jaki mandat za jazdę na zderzaku ?

Zgodnie z przepisami, nie będzie widniała osobna pozycja w taryfikatorze, jednakże policjanci takie zachowanie określą jako stworzenie zagrożenia w ruchu drogowym, za co kara może sięgnąć nawet 500 zł .

3. Zmiany na przejściu dla pieszych

Pierwszeństwo pieszego na pasach

Przejścia dla pieszych są jednym z najczęstszych miejsc tragicznych wypadków drogowych. Aby ograniczyć liczbę ofiar zostały wprowadzone przepisy wyjaśniające pierwszeństwo na przejściach.
Dotychczas pierwszeństwo pieszy miał dopiero w momencie wejścia na pasy, zgodnie z nowymi przepisami kierowca musi ustąpić pierwszeństwa już w momencie kiedy pieszy czeka na bezpieczne przejście. Ile wyniesie mandat za nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu ? Według taryfikatora 350 zł 

Zachowanie pieszego na pasach

Obowiązki tez zostaną nałożone na pieszych, którzy tez muszą dbać o swoje bezpieczeństwo. Od momentu wejścia nowych przepisów został nałożony zakaz korzystania z urządzeń upośledzających prawidłową percepcje. Dotyczy to przede wszystkim smartfonów, z których piesi już nie będą mogli korzystać w momencie przejścia przez jezdnie.

Jedna odpowiedź do “Nowe przepisy drogowe od czerwca 2021

 1. szybkiwilliam180 pisze:

  Zdałem egzamin teoretyczny już po zmianie przepisów, dzięki tej super aktualnej stronie.

  Polecam wszystkim!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *